Varaan nesteellä kassan vierestä pienen tilan itselleni pöydältä. Paistan kumpaakin pullaa noin pari kolme pellillistä, laitan noin kahdeksaan/kymmeneen palaan yhden pullan. Asettelen tarjottimille esille pöydälle. Kun asiakkaat ovat maksaneet ostokset, kysyn heiltä haluavatko tulla maistelemaan pullaa/kertomaan oman mielipiteensä. Kirjaan paperille ylös asiakkaitten mielipiteet pullista. (tykkäsikö, ei tykännyt yhtään, ostaisiko itselleen..) Myös vain ohikulkumatkalla olevat ihmiset tavoitan hyvin kassan vierestä.
Varaan aikaa noin 4 tuntia, noin klo 10-14 alkuviikosta maanantaina tai tiistaina.
Hygienia täytyy huomioda sillä tavoin, että yritän peittää mahdollisimman suuren osan pullista. Ehkä jollakin hammastikun tapaisella asiakkaat ottaisivat pienen maistiasen ettei tarvitse sormin koskea. Eikä tarjota myöskään vanhaa pullaa.
Pidän pullien tuotetiedot saatavilla että voin tarkistaa allergeenit tarkasti.
Myyntipuhettahan minulla ei tavallaan ole koska kysyn asiakkaitten mielipidettä kumman ostaisi mielummin/kummasta tykkää enemmän. Perusteluitakin saa kertoa miksi juuri se pulla.
Nämä pullat valitsin siksi, koska valikoimassamme on jo paljon erilaisia suolaisia syötäviä, sämpyläaihioitakin löytyy monenlaista. Pullaakin meillä on paljon erilaista kylläkin, mutta tämän makuisia ei ollut. En osannut päättää kumman ottaisin maistatukseen, joten päätin ottaa molemmat ja kysyä asiakkaan mielipidettä kummasta pitää enemmän.
Perusostajan tulisi tietää mitä pullat sisältää, onko laktoosittomia, ''pilkunviilaaja'' haluaisi varmasti tietää myös ravintosisältöä mitä pistää suuhunsa, onko säilöntäaineeton yms.
Yksi laatikko pullia maksaa noin 15-20e (laatikossa 40kpl pullia). Meillä yhden pullan myyntihinta on 2,40e.
Ok, varmista aihe vielä Jaakolta tutkintotilaisuutta varten. Hyviä huomioita olet tehnyt. Ja sitten muistat etukäteen arvioida mitattavat tavoitteet esittelyllesi, olipa aihe mikä tahansa.
VastaaPoista